10. - 11. jaanuaril külastas meie kooli üks huvitav rändurmees - trubaduur Prantsusmaalt Bretagne´i piirkonnast - Samuel Allo. Seljakott seljas, kannel õlal, kaardiatlas käes. Ta alustas oma reisi Inglismaalt 9. augustil 2016 ja liikus läbi paljude riikide Kreekasse. Edasi suundus ta  põhja poole - läbi Türgi, Armeenia, Gruusia, Venemaa ja Läti Eestisse. Lätist Mazsalaza koolist sai ta Surju kooli kontaktid. Surjus viibis ta ühe öö ja pool päeva, et kiirustada edasi Soome. Kindlasti tahab ta käia ära ka Lapimaal.

Tema reisi eesmärgiks on jagada lugusid, laule, tantse ja mõtteid nende inimestega, kellega ta kohtub. Lisaks püüab ta igas riigis selgeks õppida ühe kohaliku laulu - ja vähemalt lätikeelne rahvaviis kõlas tema esituses küll autentsena.

Samuel reisib hääletades. Tal ei ole kaasas telki. Peavarju pakuvad talle head inimesed, kellest enamust kohtab ta reisil esmakordselt. Samuti ei ole tal kaasas telefoni. Küsimusele, kui kaua ta veel plaanib reisi jätkata, ei osanud ta vastata, kuna ei tee täpseid plaane. Sarnase reisi tegi Samuel läbi 14 aastat tagasi.

Surju koolis viis ta läbi 3 tundi ja tekitas palju rõõmsat elevust nii õpilaste kui õpetajate seas. Samuel rääkis lastele endast ja oma reisist; vestis muinasjutte, õpetas prantsuskeelse laulu ja tantsu. Surjukad õpetasid Samuelile omakorda eesti tantsu ja laulu "Kaera-Jaan". Suhtlemine toimus inglise keeles.

Samueli reisi kajastab tema koduleht - www.samuelallo.com, kus suur osa infost on küll prantsuse keeles, aga seal on ka palju pilte ja need räägivad rohkem kui sõnad.

Õpetaja Ave Kartau