Emakeelepäeval,  14.märtsil toimus meie koolis seitsmendat korda traditsiooniline Ilmi Kollale pühendatud luuletuste lugemise võistlus.  Ürituse eesmärgiks on suurendada õpilaste huvi eesti  kirjanduse ja eesti keele vastu, samuti pakkuda võimalust end proovile panna publiku ees esinedes.

Osalejaid oli kokku 33, meie koolist 26 õpilast, 7 õpilast Kilingi- Nõmme gümnaasiumist ja esimest korda osalesid üritusel ka 2 last Surju lasteaia Päevakoerte rühmast. Võisteldi kahes vanuserühmas: nooremad (1.-4. klass), kes lugesid Ellen Niidu luuletusi ja vanemad (5.-9. klass), kes lugesid Ilmi Kolla luulet.

2018. aasta võitjad on nooremas vanuserühmas: I koht Oskar Kingissepp Kilingi- Nõmme gümnaasiumist, II koht Robin Mittenbritt Surju koolist ja III koht Gregor Metsa samuti Surju koolist. Vanemas vanuserühmas: I koht Rita Ojaste, kes sai ka publiku lemmiku auhinna, II koht Eneli Juhansoo ja III koht Henri Viik.

Kuna konkurents oli väga tihe ja esikolmiku kohti mõlemas vanuseastmes jäid lahutama ainult mõned punktid, andis žürii välja ka 5 eripreemiat. Kõige nooremate esinejate eripreemiad said Surju lasteaia esindajad Miia Lisette Mittenbritt ja Karl Nikolai Meibaum. Eripreemia ilusa ja julge esinemise eest said Liis Juhansoo, Martti Tarsalainen ja Margot Klettenberg.

Väga tublid olid loomulikult kõik osalejad, eriti tore oli sellel aastal kuulata kõige nooremate osalejate luuletusi, loodame neid kuulda veel paljudel järgmistel konkurssidel. Suur tänu kõigile õpetajatele ja ka lastevanematele, kes aitasid lastel luuletusi õppida! Traditsiooniliselt oli ürituse toetajaks Surju kooli vilistlane Taavi Pukk, kes žürii esimehena andis võitjatele üle diplomid ja auhinnad, milleks, nagu on tavaks saanud, olid raamatupoe kinkekaardid.

 Lisaks luuletuste esitamisele ja kuulamisele oli sellel aastal meie üritusel eriline külaline: Põlvamaalt  pärit luuletaja ja vabakutseline  kirjanik Contra. Ta tutvustas väga toredasti kirjaniku ametit, rääkis  oma loomingust ja põhjustest, miks ta üldse kirjutab. Ta on avaldanud arvukalt luulekogusid lastele ja täiskasvanutele, näiteks”Kõik on kõige targemad”, „Urvaplaaster”, „Poiste aabits”, „Samal ajal, sajal jalal”. Lastel oli tore võimalus kuulata Contra luuletusi autori enda esituses ja see oli elamus omaette. Contra luuletab nii eesti, võru kui üllatus-üllatus ka läti keeles ja kuulata sai luuletusi seekord lausa kolmes keeles. Lastel oli talle palju küsimusi ja Contra muhedad vastused andsid pildi nii kirjanikutööst kui ka tema põnevast hobist-maratonijooksust. Soovijad said Contralt autogrammi küsida ja selfisid teha. Noortele luulehuvilistele jagas ta õpetussõnu, et luuletamine on nagu matemaatikas võrrandite lahendamine, õige sõna peab olema õiges kohas ja igal üksikul tähelgi on väga oluline roll, et luuletus kõlaks just nii nagu autor tahab. Contra looming ongi paljus üles ehitatud keelemängule ja erilisele huumorile, mille abil ta loob toredaid pildikesi koolielust ja Eesti inimestest.

Tõrges luuletus
Contra


Paha luuletus ei taha
üldse jääda mulle pähe.
Raamatust loen hästi maha,
kui loen peast, on meeles vähe.

Miks see kuri luuletaja
vorbib salme sihukesi?
Miks tal kiusata on vaja
pisikesi inimesi?

Oota, luuletajahärra!
Kuigi olen sinust pisem,
õpin luuletuse ära
paremini kui sa ise.õp. Riina

Sündmust kajastas ka TV: http://www.tallinnatv.eu/uudised/uudislood/16671-2018-03-14-saarde-valla-emakeelepaev