2015 juniorranger1

Õpetaja Maie Sarapik`u soovitusel võtsin suvel osa Soomaa rahvuspargi noore looduskaitsja Junior Ranger kursusest, mis toimus 29.juuni – 03.juuli Viljandimaal Vanaõue puhkekeskuses laagri vormis. Samaaegselt Soomaa rahvuspargiga toimusid noore looduskaitsja kursused ka Lahemaa, Matsalu, Vilsandi ja Karula rahvuspargis. Soomaa rahvuspargi kursusest võtsid koos minuga osa 16 12.-16. aastast õpilast, kes kõik said laagri lõppedes Junior Ranger 2015 tunnistuse.
Kõigi 5-e laagripäeva jooksul tegelesid meiega kolm keskkonnahariduse spetsialistist juhendajat, kelleks olid Reet Vaiksalu, Krista Kingumets ja Merike Palginõmm. Erinevaid loenguid ja tegevusi viisid läbi erinevad külalisloodusspetsialistid väljastpoolt Keskkonnaametit.
See laager oli minu jaoks äärmiselt huvitav, sest minu, kui bioloogia huvilise rõõmuks toimus kogu tegevus looduses ja oli tihedalt loodusega seotud. Võimalusel võtan sellistest looduslaagritest ka järgnevatel aastatel osa.

Lühikokkuvõte minu laagripäevadest:
2015 juniorranger2Esmaspäev. 29.juuni.
Toimus laagri avamine ja tutvustamine, millele järgnes loeng looduskaitsest Eestis ja Soomaa rahvuspargis. Tutvustati keskkonnainspektori tööd ja käisime metsas. Õhtul enne lõkkeõhtut meisterdasime laagrilipu.
Teisipäev. 30.juuni.
Päev algas 6.00 linnuhommikuga kuulates hommikusi linnuhääli. Räägiti lindude rõngastamisest ja õppisime ka ise, kuidas linde püüda ja rõngastada. Kuna looduses võib kõike ette tulla, viidi läbi esmaabi koolitus. Peale lõunat õpetati tegema head looduspilti. Õhtul rääkis kotkauurija oma tööst ja näidati, kuidas ronida kõrge puu otsa.
Kolmapäev. 01.juuli.
Õppisime metsas hakkama saamist ja tutvustati selleks otstarbeks korralikku matkavarustust. Rabas saime proovida räätsadega kõndimist. Päeva sündmus oli paaritunnine kanuumatk mööda Navesti jõge Toonojalt Saarisoosse. Sellel veeretkel läks ka üks kolmene meeskond kanuuga ümber, aga kõik lõppes õnnelikult. Saarisoos näidati, kuidas valmistada haabjat, õpetati ehitama onni ja vikatiga niitma. Tipu Looduskoolis tutvustati erinevaid vanaaegseid pille.
Neljapäev. 02.juuli.
Matk Hüpassaare rabas ja ringkäik raba serval olevas Mart Saare majamuuseumis. Peale lõunat toimus loeng metsloomadest ja näidati erinevaid loomanahku. Õhtul valmis kõigi õpilaste koostöös kokkuvõttev video laagrist.
Reede. 03.juuli.
Viimaseks päevaks jäi vaid teadmiste kontroll ja Junior Ranger tunnistuse kättesaamine.

Agnes Pajula