Know Your Neighbours latlased Surjus 2013 Projekt sai alguse sellest, et Läti Ruhja kooli algklasside õpetaja otsis läbi eTwinningu portaali endale koostööpartnerit. Kuna kaardile vaadates asub Ruhja Surjust vaid 70 km kaugusel, olime rõõmuga koostööks valmis, lootes, et sellest võib kasvada midagi enamat kui kirjavahetus. Nii juhtuski. Kõigepealt tutvustasime oma kooli kasutades Interneti võimalusi. Siis aga kirjutas iga õpilane ingliskeelse päris kirja Läti õpilasele ja vastupidi. Kevadel valmistusime lätlaste külaskäiguks meie kooli. Kuna meie õpetaja Liis Virkus oskab läti keelt, aitas ta meil selgeks õppida hulga lätikeelseid väljendeid. Valmistasime rohkelt väikeseid eesti ja läti lippe ning ootasime ärevusega külaliste saabumist. Ja täpselt kokkulepitud ajal nad tulidki. Iga laps leidis üles oma kirjasõbra ja kõik said nimesildid rinda. Õpetaja Tiia Hermanni abiga oli ette valmistatud suurepärane kontsert, kus lehvitati hoogsalt lippe ja elati kaasa täiel rinnal. Esitlusele tulid ka meie poolt ette valmistatud lätikeelsed dialoogid, mis tekitasid elevust nii meis kui külalistes. Paistab, et nad said meie läti keelest täitsa aru! Lätlased olid rahvariietes ja tantsisid rahvatantse. Pärast osalesid kõik meie kooli nn olümpiamängudel. Iga klass esindas seal mingit rahvust. Lätlasi polnud vaja esindada, nad olid meil päriselt olemas.

Päris maikuu lõpus oli meie kord Lätit külastada. Kuna oli palju lapsevanemaid, kes nõus transpordiga abistama, sai mindud bussi asemel seekord mitme autoga. Kohale jõudes ootas meid kõiki söögilaud kooli sööklas. Seejärel vaatasime läti õpilaste näidendit ja tutvusime kooli ja linnaga. Üks tipphetkedest oli Ruhja jäätisetehase külastamine, kus sõime ohtralt saldejumsi. Selline oli siis Surju algklassiõpilaste, vanemate esimene ühisreis välismaale.

/Ave Kartau/

Know Your Neighbours latlased Surjus1 2013